IELTS’in en popüler kullanımlarından bazıları şunlardır

Akademik kullanım. Birçok saygın üniversite ve kolej, aday öğrencilerin akıcı İngilizce bilmelerini şart koşar. Akademik bir ortamda dil yeterliliği önemlidir çünkü üniversitelerin dersleri anlayabileceğinizi, makale yazabileceğinizi, sınavlara girebileceğinizi ve araştırma yapabileceğinizi bilmeleri gerekir.

İş kullanımı. Kurumsal ve profesyonel ortamlarda da İngilizce dil yeterliliği çok önemlidir. İşverenler, iyi derecede İngilizce bilen ve müşterileriyle en profesyonel şekilde iletişim kurabilen adaylar istemektedir. Ayrıca eczacılık, hemşirelik, hukuk, muhasebe, mühendislik, öğretim ve dah fazlası gibi birçok alanda kayıt için İngilizce dil yeterliliği gereklidir.

Daimi ikamet. Bazı hükümetler, kalıcı ikamet için başvuran herkesin akıcı İngilizce konuşmasını şart koşar.

IELTS, dünya çapındaki akademik kurumlarda kabul edilmektedir; İngiliz, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika akademik kurumlarının çoğu, aday adaylarının IELTS almasını şart koşar ve bu aynı zamanda Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’ya göç için bir gerekliliktir.

IELTS’in Farklı Sürümleri

Testin standartlaştırılmış iki versiyonu vardır:

Akademik Versiyon ve Genel Eğitim Versiyonu. Gerekli testin versiyonu, kullanım amacına ve İngilizce dil yeterliliğinizi göstermek istediğiniz alana bağlı olacaktır. Bir öğrenci olarak bile, Akademik Versiyonun yanı sıra ya da onun yerine Genel Eğitim Versiyonuna girmeniz gerekebileceğini belirtmek gerekir.

Akademik Versiyon, üniversitelerde, kolejlerde ve diğer yüksek öğretim kurumlarında okumak isteyen adaylar için hazırlanmıştır. Ayrıca, İngilizce konuşulan ülkelerde okumak ve pratik yapmak isteyen profesyoneller (tıp doktorları, hemşireler, vb.) İçin de gereklidir.

Genel Eğitim Sürümü, iş deneyimi kazanmak isteyen veya akademik olmayan eğitim almak isteyen kişiler için hazırlanmıştır. Testin bu versiyonu da göçmenlik amaçlı yapılmıştır.

İki versiyon ve bunların biraz farklı amaçları nedeniyle, nerede çalıştığınıza bağlı olarak, her iki testi de geçmeniz ve geçmeniz gerekebilir, ancak bu, eğitim almak için başvurduğunuz kuruma bağlıdır.

IELTS’in yılda 48 sabit sınav tarihi vardır. Program, yüksek düzeyde güvenlik ve kalite olmasını sağlamak için yapılır. Tipik olarak, testin Akademik Sürümü 48 takvim tarihin tamamında, Genel Eğitim Sürümü ise yalnızca 24 adet takvim tarihte mevcuttur.

Ders İçerik
0% Tamamlandı 0/1 Adımlar