Mevcut Durum
Kayıtlı Değil
Fiyat
Ücretsiz

IELTS, genel ve akademik olmak üzere iki farklı türde düzenlenmiştir. Genel sınavlar göçmenleri ve genel İngilizce seviyelerini test ederken, akademik sınavlar bir üniversiteye kabul için yabancı dil yeterliliğini belirlemek için kullanılır. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşan sınav yaklaşık 2 saat 45 dakika sürmektedir.

IELTS, çeşitli amaçlar için uluslararası düzeyde İngilizce yeterliliğinizi ölçen önemli bir dil sınavıdır. IELTS Academic (IELTS Academic Test), üniversite veya akademik düzeyde İngilizce yeterliliğini ölçmek için kullanılan uluslararası kabul görmüş bir İngilizce sınavıdır.  Yurtdışında yüksek öğrenim için bir üniversiteye başvuruyorsanız, örneğin Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, IELTS Akademik-IELTS Akademik Sınavına girmeniz gerekecektir. Özet olarak IELTS Academic, üniversite düzeyinde eğitim almak isteyenler içindir. IELTS Akademik sınavdan istenilen puan başvuru yapacağınız yüksek öğretim kurumuna göre değişiklik gösterebilir. Başvuruda bulunmadan önce IELTS Akademik sınavdan kaç almadığınız gerektiğini eğitim görmeyi düşündüğünüz kurumdan öğrenebilirsiniz. Üniversite hazılık atlama, yurtdışında iş başvurusu, THY pilot alımı gibi iş ilanlarına başvurmak içinde kabul görür. IELTS Akademik Test Puanı, IELTS Genel Test Puanı gerektiren tüm kurumlar ve işe alımlar için geçerlidir. IELTS Academic puan 2 yıl geçerlidir.

Dinleme Bölümü : Dinleme, her biri 10 sorudan oluşan toplam 40 sorudan oluşan 4 bölüme ayrılmıştır. Bilgisayar destekli sınavda, tüm soruları 30 dakika içinde yanıtlamanız istenmektedir. Yazılı sınav, tüm cevapları çözüm anahtarına geçmeniz için size 10 dakika daha verecektir. Sınav süresince sadece bir kez konuşmayı dinleme hakkınız vardır. 40 sorudan 35/36 veya daha fazlasını doğru cevaplarsanız, 8 bandında puan alacaksınız. Noktalar, virgüller, karakter hataları vb. durumlarda cevap yanlış olarak kabul edilir. Cevabı da soru kapsamında yazmanız gerekiyor. Örneğin, bir soru bir kelime ve bir sayı yazmanızı isterse, iki kelime yazmak cevabı yanlış olarak işaretleyecektir.

Okuma: Okuma bölümünde 3 farklı bölümde toplam 40 soruyu bir saat içerisinde yanıtlamanız gerekmektedir. Elbette bu bölümde, dinlemede olduğu gibi, yanlış olan doğruya götürmez. 40 sorudan 3032’sini doğru cevaplarsanız, 7 sorudan puan alacaksınız. Yazılı sınava giriyorsanız, bu bölümdeki cevap anahtarındaki tüm cevapları tamamlamak için 10 dakika daha süre verilmeyecektir.

Yazma: Yazma bölümü, İngilizce yazım becerilerinizi iki farklı bölümde test eder. Task 1 olarak adlandırılan ilk bölümde, akademik sınavın bir parçası olarak grafiği veya tabloyu yorumlamanız gerekiyor, ancak genel sınavda günlük kullanım için bir mektup yazmanız gerekiyor. Mümkünse bu bölüme en fazla 20 dakika ayırmalısınız. Task 2 olarak adlandırılan ikinci bölüm, eğitimde fırsat eşitliği, çocukların bilgisayar kullanımı ve küresel ısınma gibi ortak konular hakkında sorular soruyor. Fikrinizi kompozisyon formatında yazmalısınız. Bu bölümün 40 dakika sürmesini öneriyoruz. Genel olarak her iki bölümde de noktalama işaretleri, günlük hayatta nadiren kullanılan kelimelerin kullanımı, cevapların tutarlı ve tutarlı olup olmadığı ve soruların eksiksiz cevaplanıp cevaplanmadığı gibi dil bilgisi kullanımı değerlendirilir. Dinleme ve Okuma bölümünden farklı olarak, sınav görevlisi cevabınızı gözden geçirecek ve derecelendirecektir.
 
Konuşma: Konuşma bölümü üç farklı bölümden oluşur. İlk bölüm her şey olabilir, ancak ikinci bölümde sizden iki dakika devamlı konuşarak sınav görevlisinden gelen soruları yanıtlamanızı, ikinci yarıda ise ikinci yarı konuyla ilgili ayrıntılı soruları yanıtlamanızı ister.  Sınav sırasında ses kaydı alınır ve 11 ila 14 dakika arasında sürer  Puanlar sınav görevlisi tarafından akıcılık, tutarlılık, daha az bilinen kelime kullanımı, dilbilgisi ve telaffuz temelinde değerlendirilir. Dinleme, okuma ve yazma testlerinin yapıldığı ana sınavdan farklı bir günde konuşma sınavına da girilebilmektedir.

IELTS test yapısı

BölümlerSüreSoru
Listening30 min40
Reading60 min40
Writing60 min2
Speaking11-14 min3

IELTS sınavını geçmek zor mu?

IELTS sınavını yüksek bir puanla geçmek kesinlikle mümkündür. Alıştırmaların tahmin edilemezliği ve karmaşıklığı hakkındaki söylentilere inanmayın. IELTS standartlaştırılmış bir sınavdır. Hazırlık aşamasındaki alıştırmayı tamamlamak için doğru taktikleri bulmak yeterlidir. Yüksek puanlar almak için geniş bir kelime dağarcığınız olması ve aşırı karmaşık gramer yapılarını kullanmanız gerekmiyor. Ana şey, testin yapısını ve özelliklerini incelemektir. testinin bir bölümündeki düşük performans, diğerinde yüksek sonuçlarla telafi edilebilir. Aşağıdakilere sahip olduğunuzu varsayalım:

DinlemeOkumaYazmaKonuşmaOrtalama Band Puanı
7.09.06.56.57.5

Son iki bölüme rağmen, sınavın genel puanı 7.5 olacak ve bu da C1 seviyesine eşit olacaktır .

Akademik Sınavlarda Eğitimler Nasıl Gerçekleşiyor ?

Öğrenciyi ve Aileyi Tanıma ve Bilgilendirme

İlk olarak bize başvuran öğrencinin sınavları tanıma konusundaki yeterliliği ölçülür. Bu yapılırken genel başarı ortalaması, hedefleri, yurtdışında okumak istediği Üniversite ve ülke hakkındaki bilgisi, hangi sınavın onun için tam olarak doğru sınav olduğu gibi (IELTS-TOEFL) ihtiyaç duyabileceği gerekli her şey hakkında öğrenciye ve ailesine bilgilendirme yapılır.

Akademik Sınavlar Diagnostic Test - Önemli Farkımız

Akademik Sınavlar olarak tamamen kendi eğitimcilerimizin geliştirdiği Diagnostic Test ile öğrencinin hangi konularda neleri bildiği değil, neleri bilmediği ve bağlantılı olarak da neleri bilemeyeceği ölçülür. Test A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar gerekli olan Gramer ve yapıyı ölçebilmektedir. Bu test bir seviye tespit sınavı değildir. Fakat bize öğrencinin Akademik Seviyesi hakkında çok önemi bilgiler verir ve öğlenciye özel olarak oluşturulan Akademik Çalışma Programını sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmemizi sağlar.

Bu hizmetimiz Akademik Seviye olarak kendi durumunu öğrenmek isteyen herkese ücretli olarak açıktır. Sınav sonrasında öğrenciye detaylı olarak bir rapor kartı iletilmekte ve orada eksik olduğu konular ile geliştirmesi gereken konular hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda eğitimcimiz ile telefon üzerinden yada ZOOM online eğitim programı ile görüşme sağlanıp, nasıl bir çalışma programı uygulaması gerektiği anlatılmaktadır.

Öğrencilerimiz içinde bu işlem aynıdır. Sadece bilgilendirme sonrası takip ve danışmanlık hizmetleri de verilmektedir. Sınav ücreti 200 TL'dir. Fakat kısa bir süre indirimli olarak 100 TL'den fiyatlandırılmaktadır.

Aşağıda örnek bir Diagnostic Test değerlendirme tablosu bulunmaktadır.

Eğitime Başlamak İçin Minimum Seviye Ne Olmalıdır?

IELTS veya TOEFL sınavı için eğitimlerimizin minimum başlama seviyesi B1ve üzeri seviyedir. Akademik İngilizce seviyesi olarak bu seviyeler için Akademik Seviye Yetiştirme Programımız mevcuttur. Ortala olarak her seviye için yaklaşık 30 saatlik bir eğitim uygulanmaktadır. Bu süre öğrencinin seviyesine göre artıp, azalabilir Daha öncede bahsedildiği gibi bu seviye Genel İngilizce Seviyesi değil Akademik İngilizce Seviyesidir. 

Seviye Süre
A1 30 Saat
A2 30 Saat
B1 30 Saat
B1+ 30 Saat
B2 30 Saat
C1 30 Saat
MOCK Testler (Deneme Testleri)

Bir sınava girmeden önce sınava ait kaygı ve korkuları yenmenin en kesin yolu, o sınav ile ilgili çok sayıda test çözmenin ötesinde, benzer bir sınava girip benzer ortamlarda kendini denemektir. İşte biz tamda bu konuda farkımızı ortaya koymaktayız. Akademik Sınavlar olarak, eğitimlerini vermekte olduğumuz sınavların online ve canlı sınavlarını yürütmekteyiz. Online sınavlarımız gerçek sınav platformlarına çok benzer bir şekilde dizayn edilmiş sınav platformumuz üzerinden yürütülmektedir. Sınavlarımızda gerçek sınavlar ile ortalam sapma puanı +-0.5 puan olarak ölçülmüştir. (*Not : Gerçek sınav atmosferinde meydana gelebilecek psikolojik faktörlerin olumsuz etkisi bu değerlendirmenin dışındadır.)

Canlı sınavlarımız ise işlerinde uzman, tecrübeli yabancı eğitimcilerimiz tarafından yürütülmektedir. Sınavlar sonucunda geri bildirimler verilmekte ve çalışma programında gerekli olan değişiklikler yapılarak arzu edilen sonuca doğru emin bir şekilde ulaşılması sağlanmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer eğitimlerimiz

Popüler

TOEFL Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler
young woman, young, student-3718522.jpg

SAT Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler

ACT Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Scroll to Top