Kurs
Malzemeler

Üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız, SAT’ın ne olduğunu ve başvuru sürecinizi nasıl etkileyeceğini bilmeniz çok önemlidir.

Peki SAT nedir? ABD’deki standartlaştırılmış iki üniversite giriş sınavından biridir. (Diğeri ACT’dir.) PSAT ve AP (Advanced Placement) programını da yöneten, kar amacı gütmeyen College Board tarafından yönetilir.

SAT, başlangıçta bir Ordu IQ testinden uyarlandı ve 1926’da ilk kez bir üniversiteye giriş testi olarak uygulandı. Ancak, Harvard başkanının burs başvuru sahiplerini değerlendirmek için testi kullanmaya başladığı 1933 yılına kadar gerçekten tutmadı çünkü o bu testin entelektüel potansiyelin etkili bir ölçümü olduğuna inanıyordu. SAT’ın bu şekilde algılanması popülaritesinin artmasına yardımcı oldu – 1940’larda, tüm üniversite başvuru sahipleri için standart bir sınav haline geldi ve ülke çapında 300.000’den fazla kişiye uygulandı.

SAT’ın üniversiteye giriş sınavındaki hakimiyeti, 1959’da ACT’nin oluşturulmasıyla bir rekabet içine girdi. Başlangıçta SAT’dan çok daha az popüler olmasına rağmen, ACT Orta batı ve diğer dağlık eyaletlerde uygulanmaya başlandı ve 2010’da aslında SAT’ı aşarak en popüler üniversite giriş sınavı oldu.

Kısmen ACT’den kaynaklanan artan rekabet nedeniyle, SAT kısa süre önce 2016’da bazı büyük değişiklikler yaptı. Testin temel amacı ve şekli aynıdır (hala üniversiteye giriş kararları için kullanılan çoktan seçmeli bir testtir), ancak yapısındaki belirli kısımlar ile içeriği değişti. Okullar bu değişiklikleri onaylamış olmalı çünkü 2018’de SAT unvanını geri aldı ve bir kez daha en popüler üniversite giriş sınavı oldu.

SAT Sınavlarına Destek Programı ile ilgili bu bölümde;

  • Eğitim ile ilgili genel bilgilere ulaşacaksınız
  • Program yapısını tanıyacaksınız
  • SAT ve  diğer sınavlar için çok faydalı olacak videolarımızdan bazılarını izleyeceksiniz
  • Bölüm içerisinde yer alan ve tamamen Akademik Sınavlar© tarafından geliştirilmiş Diagnostic Test ile TOEFL veya başka sınavlara hazır olup olmadığınızı test edebileceksiniz
  • Bununla beraber kısa bir hatırlatma TOEFL eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz bizden TOEFL-IBT sınavının birebir aynısı olan online deneme sınav olma hakkını kazanmaktadır.