young woman, young, student-3718522.jpg
Mevcut Durum
Kayıtlı Değil
Fiyat
Ücretsiz

Üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız, SAT’ın ne olduğunu ve başvuru sürecinizi nasıl etkileyeceğini bilmeniz çok önemlidir.

Peki SAT nedir? ABD’deki standartlaştırılmış iki üniversite giriş sınavından biridir. (Diğeri ACT’dir.) PSAT ve AP (Advanced Placement) programını da yöneten, kar amacı gütmeyen College Board tarafından yönetilir.

Neden SAT sınavı almalısınız ?

SAT, okuduğunu anlama, hesaplama yeteneği ve ifade netliği gibi temel becerileri ölçerek okullara üniversiteye ne kadar hazır olduğunuzu göstermeyi amaçlayan standart bir testtir. Sınava çok sayıda öğrenci girdiğinden, aynı zamanda okullara ülke çapındaki akranlarınızla nasıl karşılaştırdığınıza dair veriler de sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kolejlere veya üniversitelere başvuruyorsanız, neredeyse kesinlikle SAT veya ACT’ye girmeniz gerekecektir, çünkü çoğu, başvurunuzla birlikte test puanlarını göndermenizi gerektirir. Başvurmak istediğiniz yere bağlı olarak, ACT veya SAT puanınız kabul kararının% 50’sini oluşturabilir, bu nedenle güçlü bir standartlaştırılmış test puanı hayati önem taşır.

Hangi okullar SAT’ı kabul etmektedir ?

ABD’deki dört yıllık kolejlerin tümü SAT’ı kabul ediyor ve yukarıda bahsedildiği gibi çoğu okul ya SAT ya da ACT gerektiriyor (ikisi arasında ayrım yapmıyorlar). Ancak, daha esnek politikalara sahip artan sayıda kolej ve üniversite vardır, bu nedenle başvurmayı planladığınız belirli okulları kontrol ettiğinizden emin olun.

Birleşik Krallık’taki veya Kanada’daki okullara başvurmak isteyen bir ABD öğrencisi veya ABD’de bir üniversiteye gitmek isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, SAT veya ACT sınavına girmeniz gerekecektir.

SAT Sınavı Neleri Kapsıyor ?

SAT’ın dört bölümü ve isteğe bağlı bir makale yazması vardır. İlk bölüm Okuma, ardından Yazma ve Dil, ardından Matematiğin hesap makinesi yok bölümü, ve sonrasın da Matematiğin hesap makinesine izin verilen bölümü. SAT sınavına girmeye karar verirseniz, bu sınavın son bölümü olacaktır. Çoğu SAT sorusu çoktan seçmeli, ancak Matematiğin hesap makinesiz bölümünden beş soru ve hesap makineli bölümünden sekiz sorunun cevabını sizden rakam olarak yazmanız istenmektedir..

SAT sınavına girdiğinizde, yaklaşık her saatlik testten sonra 5 dakikalık bir mola vereceksiniz. Bu, Okuma bölümünden ve hesap makinesiz Matematik bölümünden sonra ikinci bir ara vereceğiniz anlamına gelir. Makale bölümünü alıyorsanız, başlamadan önce de bir mola daha vereceksiniz. SAT sınavının toplam süresi, makaleyi almazsanız 3 saat, makaleyi alırsanız 3 saat 50 dakikadır.

Aşağıdaki çizelge testin formatını açıklamaktadır.

SAT Sınav Yapısı

Sıralama

Bölüm

Süre

Soru Adedi

Her Soruya Düşen Süre

1

Okuma

65

52

75 saniye

2

Yazım Kuralları ve Dil’i kullanma

35

44

48 saniye

3

Hesap Makinesiz matematik Bölümü

25

20

75 saniye

4

Hesap Makineli Matematik bölümü

55

38

77 saniye

5

Makale Yazma (isteğe bağlı)

50

1

 
 

Toplam:

3 saat, 50 dakika (makale tazma olmaz ise 3 saat)

154 soru (+1 Makale sorusu)

 

Okuma Bölümü Yapısı (Reading Section)

SAT Okuma, 65 dakika ile yeni SAT’ın en uzun bölümüdür. Tüm Okuma soruları geçiş temellidir. Toplam 52 soru olmak üzere beş pasajın her birinde 10 ila 12 soruyu yanıtlayacaksınız. Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi, bu size soru başına yaklaşık 1 dakika 15 saniye bırakıyor. Tüm sorular çoktan seçmeli ve dört cevap seçeneği içeriyor: A, B, C ve D.

Her bölümün kaynağı ve konusu önceden belirlenmiş olup, test hazırlığınız için yararlı bir bilgi parçasıdır. ABD veya dünya edebiyatından bir pasaj, ikisi tarih ve sosyal bilimlerle ilgili ve ikisi bilimle ilgili olacak. Bu bölümlerden bir veya daha fazlasına tablo veya grafik gibi bir grafik eşlik edecektir. Aslında, SAT’ın dört bölümünün tamamında tablolar ve grafiklerle karşılaşacaksınız.

Yazım Kuralları ve Dil’i Kullanma Bölümü Yapısı (Writing and Language Section)

SAT ‘ın bu bölümü, 35 dakikada Okumanın yaklaşık yarısı kadardır. Teknik olarak Yazma ve Dil (Writing and Language) olarak adlandırılır, ancak muhtemelen Yazma olarak kısaltıldığını duyacaksınız. Tüm soruları da pasaj temellidir.

Yazma bölümünde toplam 44 soru olmak üzere dört bölümün her biri için 11 soru alacaksınız. Bu, her soruyu yanıtlamanız için yaklaşık 47 ila 48 saniye bırakır. Yazma sorularının tümü çoktan seçmeli olup, A, B, C ve D olmak üzere dört cevap seçeneği vardır. Bazı sorular size bir kelimeyi veya cümleyi anlam ve ifade bakımından değiştirip değiştirmemeyi sorduğunda, bir cevap olarak (tipik olarak A seçeneği) “Değişiklik yok.” karşımıza çıkabilir. Eğer

SAT’ın daha büyük öngörülebilirliği ile birlikte, Yazma bölümlerinin konusu önceden belirlenmiştir. Pasajlar Kariyer, Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Bilim ile ilgilidir. Okuma bölümünün aksine, herhangi bir düz yazı ya da edebiyattan seçmelerle karşılaşmayacaksınız; Yazma bölümlerinin tümü argüman tabanlı, açıklayıcı veya kurgusal olmayan anlatım olacaktır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, SAT sınavı boyunca grafikler ve tablolarda veri yorumlama soruları bulacaksınız ve Yazma bölümü bir istisna değildir. Bir veya daha fazla pasaj bir grafiğe eşlik edecek ve size pasajın ve grafiğin birbiriyle uyumlu olup olmadığı sorulabilecektir.

Matematik Hesap Makinesi Yok Bölüm Yapısı

Hesap makinesi kullanmanıza izin verilmeyen Matematik bölümü SAT için tamamen yenidir. Bu 25 dakikalık bölüm size 20 soru soruyor ve bunların hiçbirinde hesap makinesi kullanmanıza izin verilmiyor. Bu soruların 15’i çoktan seçmeli ve geri kalan beşi resmi olarak öğrenci tarafından üretilen yanıtlar olarak bilinen “kılavuzlar” dır. (Burada öğrenciden sorunun cevabını bulup onu optik formda hep yazması hem de kodlaması istenmektedir.)

Hesap Makinesiz Bölümde Soru Dağılım Tablosu

Süre

Çoktan Seçmeli Soru Adedi

Cevabı Bulunup Kodlanacak Soru Adedi

25 dakika

15 (#1-15)

5 (#16-20)

Matematik Hesap Makinası Yok bölümü üç beceri alanına giren sorular sorar: Cebir (Heart of Algebra) , İleri Matematik ( Passport to Advanced Math) ve Ek Konular. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi ana odak noktası, Heart of Cebebra ve Passport to Advanced Math’dır.

İçerik Katogorileri

Soru Adedi

Test Yüzdesi

Heart of Algebra

8

40%

Passport to Advanced Math

9

45%

Additional Topics

3

15%

Kaynak: College Board

* Burada Problem Çözme ve Veri Analizi sorusu bulamazsınız. Bu soru türleri, Hesaplayıcı ile Matematik bölümünde çok daha fazla öne çıkarılır.

Hesap makinesi serbest Matematik bölümü

Gerekli olmasa da bu 55 dakikalık bölümde bir hesap makinesi kullanabilirsiniz. College Board, hesap makinesi kullanma akıcılığınızı, bir hesap makinesinin ne zaman yararlı bir araç olduğunu veya sizi ne zaman yavaşlatacağını belirleme kabiliyetinizi test etmek istediğini söylüyor. Hesap Makineli Matematik kısmı, iki matematik bölümünden daha uzun olanıdır ve 38 soru sorar. Bu size soru başına yaklaşık 1 dakika 17 saniye bırakır.

Hesap Makinesiyle Matematik bölümü 30 çoktan seçmeli soru ve sekiz kullanıcının cevabını bulacağı sorular (grid-ins) içerir. Kılavuzlardan biri, bir kelime problemi veya grafiği içeren ve bununla ilgili iki veya daha fazla soru soran Genişletilmiş Düşünme sorusu olacaktır. Bu Genişletilmiş Düşünme sorusunun dışında, matematik soruları birbirleriyle ilgili olmayacak. Matematik Hesap Makinesi Yok bölümünde olduğu gibi, kullanıcının cevabını bulacağı sorular (grid-ins)testin sonunda gelecektir:

Süre

Çoktan Seçmeli Soru Adedi

Cevabı Bulunup Kodlanacak Soru Adedi

55 dakika

30 (#1-30)

8 (#31-38)

Aşağıdaki tabloda soruların içerik kategorilerine göre dağılım tablosu bulunmaktadır. 

İçerik Kategorileri

Soru Adedi

Test Yüzdesi

Heart of Algebra

11

29%

Passport to Advanced Math

7

18%

Problem Solving and Data Analysis

17

45%

Additional Topics

3

8%

Makale Yazma Bölümü İçeriği

50 dakikalık makale bölümü, 650 ila 750 kelimelik bir pasaja dayalı bir makale yazmanızı sağlar. Pasajın argümanını analiz ettiğiniz tez odaklı bir makale yazmanız istenecektir. Bu ödev, bir fikir sunmanız ve kişisel deneyiminiz veya favori kitaplarınız gibi hemen hemen her yerden örneklerle desteklemeniz istenen eski SAT’dakinden tamamen farklıdır

SAT Nasıl Puanlanır ?

SAT sınavına girdiğinizde, size 400 ile 1600 arasında bir toplam puan verilecektir. SAT’ın iki ana bölümü vardır: Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma (Okuma + Yazım Kuralları ve Dil’i Kullanma becerisi birleştirilmiş) ve Matematik. Her bölümde 200 ila 800 puan arasında ölçeklendirilmiş bir puan kazanabilirsiniz. Peki puanlama ölçeği nereden geliyor?

Her konu alanı için ham bir puanla başlarsınız. Ham puanınız, doğru yanıtladığınız soruların sayısıdır; atlanan veya yanlış sorular ham puanınıza ekleme veya çıkarma yapmaz. Bu sayı daha sonra eşitleme adı verilen bir işlemle ölçeklendirilmiş bir puana dönüştürülür

Ortalama SAT puanı, yıldan yıla bazı değişikliklerle birlikte 1068’dir, ancak sizin için neyin iyi bir puan olduğu, gerçekten nereye başvurmak istediğinize bağlı olacaktır. Birinci sınıf bir okula girmek için muhtemelen 1500 veya daha yüksek bir puan almanız gerekecektir, ancak Amerika’da bir eyalet üniversitesinin yerel şubesi için 1050 puan yeterli olacaktır.

Akademik Sınavlarda Eğitimler Nasıl Gerçekleşiyor ?

[accordions id=”3650″]

İlginizi çekebilecek diğer eğitimlerimiz

Popüler

IELTS Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler

TOEFL Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler

ACT Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Shopping Cart
Scroll to Top