TOEFL IBT Sınav Yapısı

 MODULAKADEMİKGENEL EĞİTİM
Konuşma4 bölüm; 40 soru. 30 dakika4 bölüm; 40 soru. 30 dakika
Okuma3 bölüm; 40 soru
3 uzun okuma bölümü
1 saat
3 bölüm; 40 soru
3 uzun okuma bölümü
1 saat
Yazma2 görev (Rapor yazma ve Kompozisyon Yazma)
1 saat
2 görev (Mektup / Uygulama yazma ve Kompozisyon Yazma)
1 saat
Konuşma3 bölüm Giriş, İpucu kartı (Cue Card), İki yönlü tartışma
11 – 14 dakika
3 bölüm Giriş, İpucu kartı (Cue Card), İki yönlü tartışma
11 – 14 dakika

TOEFL Reading (Okuma)

TOEFL Reading bölümü, akademik disiplinlerdeki İngilizce metinlerin temel fikrini anlama yeteneğinizi ölçer.

TOEFL Reading bölümünde, her biri 7 paragraf ve yaklaşık 700 kelimeden oluşan üç veya dört metin okumanız gerekir.

TOEFL Reading metinleri esas olarak akademiktir: derslerden, üniversite ders kitaplarından ve makalelerden alıntılar. Görevleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, metinlerdeki nedensel ilişkileri vurgulama, retorik işlevleri anlama ve fikirleri karşılaştırma ve karşılaştırma becerisi göstermeniz gerekir. Ana fikirler, ayrıntılar, olası çıkarımlar ile sözlü ve retorik sorularla ilgili soruları cevaplayabilmelisiniz.

TOEFL Reading’teki yeni soru türleri, özet tablolarının doldurulmasını veya metnin yazılmasını gerektirir. Konuyla ilgili derin bilgi veya soruları cevaplamak için ek bilgi gerekli değildir. Her bir metinle çalışmak için 20 dakika verilir. Bu nedenle, bölüm için ayrılan toplam süre 60 ila 80 dakika arasında değişmektedir. Bölüm sırasında ara verilmemektedir

Metinlerle çalışmak, büyük boyutları nedeniyle (700 kelimeye kadar) oldukça karmaşıktır, bu nedenle bu bölümdeki görevleri yerine getirmenin temel kurallarına uymak önemlidir.
Soruyu cevaplamak için metne geri dönmeniz gerektiğini unutmayın. Genellikle sorular sizi metnin belirli bir paragrafına veya cümlesine yönlendirir. Metnin bir kısmından doğrudan bahsedilmese bile (… paragrafına göre …), soru genellikle metnin belirli bir paragrafında bahsedilen bilgi parçasına atıfta bulunur.

TOEFL Listening (Dinleme)

TOEFL Dinleme gerçekleştirmeniz için size 60-90 dakika verilir. Bölümün (34-51) görevleri, genel konulardaki dersler ve diyaloglar aracılığıyla İngilizce konuşmadaki sözlü becerilerinizi kavrayışınızı değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Görevler, genel konular üzerine iki diyalog, iki ders ve öğrencinin yorumlarıyla iki ders içerir. TOEFL Dinleme görevlerinde, sorunun konusunu veya amacını belirlemeniz gerekir. Dinleme sırasında not alabilirsiniz.

TOEFL Dinleme için faydalı ipuçları

 Aksanlar
Test sırasında farklı aksanlarla (İngiliz, Avustralya, Amerikan) başa çıkabilirsiniz ve bu aksanları algılama konusunda pratik yapmanızı öneririz. Ders kitaplarının bir parçası olan özel hazırlık disklerinde farklı aksanları duyabilirsiniz. Ayrıca BBC, CNN, Discovery, Animal Planet, America ve diğer radyo kanallarını dinlemenizi ve izlemenizi tavsiye ederiz.

Tonlama
Tonlamaya bağlı olarak insanların konuşmalarındaki duyguları arasındaki farkı anlamalısınız. Diyalog veya monologdaki bazı kelimeleri anlamasanız bile soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

Kelime bilgisi, deyimler, giriş kelimeleri

Kelime bilginizi yenilemeli, yeni yapılar ve deyimler öğrenmelisiniz. Kayıtları dinlerken sizin için faydalı olacaktır – bilgileri kolayca anlayacaksınız.

Kayıt
TOEFL Listening’de not almak yasak değildir. Öyleyse sadece anahtar noktaları yazmayı öğrenmelisiniz: karakterlerin isimleri, rolleri, konumları, gerçekler, sayılar, fiiller.

Ayrıntılar
Dinleme sırasında en küçük ayrıntıları yakalamak çok önemlidir: telefon numarası, cadde numarası, yıl. Kulağınızı sayıları algılaması için eğitin; senin için gerçekten yararlı.

Coğrafya
Genellikle kayıtlarda coğrafi nesnelerden bahsedilir. Eyaletlerin ve vilayetlerin başkentlerini, şehirleri ve önemli Avrupa, Asya ve Amerika ülkelerini bilmeniz gerekir.

Sadece bilgiye odaklanın
Karakterlerin ilişkilerini nasıl geliştirebileceklerini hayal etmeye gerek yok. Sadece gerçeklere dikkat etmelisin.

 Dikkatiniz dağılmasın ve oyalanmayın
Tek tek kelimelerin anlamını anlamaya çalışmayın; bu unutulmuş kelimelerin anlamını hatırlamaya çalışmayın. Aksi takdirde, tartışmanın amacını kaybetme riskiniz vardır.

Filmler ve müzik
Filmleri altyazısız izlerken ve şarkıları metne bakmadan dinlerken dinleme becerilerinizi test edin.

TOEFL Speaking (Konuşma)

TOEFL Speaking bölümü, belirli bir konu hakkındaki düşüncelerinizi İngilizce olarak ifade etme becerinizi test eder. Bölümün 20 dakikası boyunca, hem basit hem de entegre olan altı soruyu yanıtlamanız gerekir. 

TOEFL Speaking, fikirlerinizi açıkça ifade etme becerinizi değerlendirir. Entegre görevlerde, metinden kısa bir bölüm okumalı ve kaydı dinlemelisiniz ve ardından bu bilgileri bağlamanız ve soruya kapsamlı bir cevap vermeniz gerekir.

 Zamanlama

Bu bölümün tuhaflığı, mikrofona cevabı dikte etmeniz gerektiğidir. Bağımsız görev sırasında hazırlanmanız için yalnızca 15 saniyeniz ve entegre görevdeki yanıta hazırlanmak için 30 saniyeniz vardır. Okumak için sadece 45 saniyeniz var, ses yaklaşık aynı uzunlukta olacak. 

Bağımsız görevde konuşmanız için 45 saniye verilir, bu sürenin sonunda kayıt otomatik olarak durur.

 Sınav yapanlar genellikle dört bileşene dikkat ederler:

 1- Konuyu keşfetmek (konuşmanızın mantığı, fikirler, örnekler, gerçekler, detaylar),

2- Kelime hazinesi (kullanılan kelimeler ve karmaşıklıkları, eş anlamlıların kullanımı),
sözlü akıcılık, araların olmaması vb.

3- Genel izlenim (eşleşen yanıt görevinin

4- Kendisi, görevde verilen yanıttaki bilgilerin kullanımı).

TOEFL Speaking için İpuçları

TOEFL Speaking için bazı ipuçları:
Soruyu net bir şekilde yanıtlayın, uzun tartışmalara girmeyin.
Büyük bir giriş yapmayın. Temanın açıklanmasına gitmeye vaktiniz yok ve konuşmanız cümlenin ortasında kesilebilir.
TOEFL Speaking’e hazırlık sırasında, cevaplarınızı kayıt cihazına yazmanızı ve ardından ertesi gün dinleyip analizi yapmanızı öneririz.

TOEFL Writing (Yazma)

TOEFL Writing bölümü iki görevden oluşur: istenilen görev ile ilgili ilişkilendirilmiş yazma ve bağımsız yazma görevleri.

İlk görevde küçük bir metin okumalı ve aynı konuyla ilgili bir dersi dinlemelisiniz. Kayıtta sunulan bilgiler, metinde bahsedilen bilgileri tamamlayabilir, açıklayabilir veya çürütebilir. Metni okurken ve kaydı dinlerken not almanıza izin verilir. Miktarı 200-220 kelime olan metni okumak için sadece üç dakikanız var. Bundan sonra, metin ve sesten elde edilen bilgileri kullanarak bir makale yazmak için 20 dakikanız var. Makalenin sınırlı miktarı 150-225 kelimedir.

İkinci görev, kanıt kanunlarına göre bir makale yazmaktır: sadece ilgili gerçekleri ortaya koymak veya bu konudaki fikrinizi ifade etmek değil, aynı zamanda durumunuzu açıklamak, örnekler vermek, bazı ünlü alıntıları kullanmak vb. Sonunda bilgiyi genellemeniz ve sonuçlara varmanız gerekir.

Denemeyi yazdıktan sonra çalışmayı kontrol etmenin yaklaşık 5 dakika olması için bir zaman ayarlanması arzu edilir. Daha sonra hazırlanan metni okuyup dilbilgisi ve üslup hatalarını düzeltebileceksiniz. Makalenin kalitesini artıracaktır.

Bu bölümün görevini başarıyla yerine getirebilmek için, sınava hazırlık sırasında bir makale yazmanız önerilir.

Konuların listesi tıklayınız.

TOEFL Writing bölümünde 4 tür makale olabilir:

Tartışma Yapmak,
Tercih Belirtmek,
Katılıyorum veya Katılmıyorum,
Bir Açıklama Vermek

Makalenin türü, sınava giren kişiye sunulan soruya bağlıdır. Bu bölümün tüm görevleriyle başa çıkmak istiyorsanız, her tür denemenin özellikleri ve ayrıntıları hakkında kapsamlı bilgiye ihtiyacınız olacak.

 Bağımsız yazma görevinin miktarı 300-350 kelime olmalıdır. Görevi tamamlamak için sadece 30 dakika verilir.

TOEFL Sınav sonuç belgesi nasıl görünüyor ?

Ders İçerik
0% Tamamlandı 0/1 Adımlar