Mevcut Durum
Kayıtlı Değil
Fiyat
Ücretsiz

Yabancı bir öğrenciyseniz ve / veya İngilizce konuşulan üniversitelere kaydolmak isteyen, anadili İngilizce olmayan bir öğrenciyseniz, kendinizi TOEFL testi hakkında sorarken bulabilirsiniz. Ne anlama geliyor? O nedir? Bunu almak gerekir mi? Soru listeniz muhtemelen sonsuzdur. Ve biz onlara cevap yardımcı olmak için buradayız!

TOEFL, İngilizce yeterliliğini test eden ve bir adayın İngilizce konuşma ve anlama yeteneğini değerlendirmek için sunulan bir sınavdır.

Sınavda dört alanda test edileceksiniz: okuma, yazma, dinleme ve konuşma . TOEFL sınavını ayıran şey, İngilizceyi gerçek hayatta kullanmakla ilgili olmasıdır. Günlük konuşmalarda kullanılmayan karmaşık dil bilgisi kurallarını ve tanımlarını ezberlemek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

TOEFL, 50 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 30 milyon kişi tarafından kabul edilen yüksek lisans öğrencileri için dünyanın en popüler İngilizce testlerinden biridir. TOEFL’NİN kökenleri Amerika’da olmasına rağmen – ve belki de Kuzey Amerika’daki en yaygın kabul gören İngilizce yeterlilik testi – dünya çapında üniversiteler ve eğitim sağlayıcıları tarafından tanınmaktadır.

Tipik olarak, TOEFL sınavına girenler yurt dışında üniversite veya yüksek lisans yapmak isterler. Ancak akademik bir amaç için İngilizce ustalığını göstermesi gereken herkes TOEFL’a girebilir. Bu, yabancı bir liseye, değişim programına, topluluk kolejine veya öğrenci vizesine başvuran herkesi içerir.

TOEFL, İngilizcenin akademik bir ortamda nasıl kullanıldığına odaklanır, bu nedenle okullar ve üniversiteler kabul amacıyla TOEFL puanlarını kullanır. TOEFL’daki okuma bölümleri gündelik veya konuşma İngilizcesi yerine resmi, akademik dil ve üst düzey kelime dağarcığı kullanır.

TOEFL Testi Kimler için uygundur ?

TOEFL esas olarak İngilizce konuşulan bir ülkede bir üniversite veya yüksek lisans programına katılmak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Ancak insanlar TOEFL’ı başka amaçlar için de alabilirler. TOEFL testi şu gruptaki kişiler içinde uygudur :

• İngilizce konuşulan bir ülkede liseye giren öğrenciler
İngilizce konuşulan bir ülkede 2 yıllık community college programlarına katılan öğrenciler
• Belirli bir alanda lisanslı veya sertifikalı olmak isteyen kişiler
• Göç amaçlı İngilizce dil becerilerini göstermek için gereken insanlar
• Sadece resmi bir ortamda İngilizce dil becerilerini değerlendirmek isteyenler

Testin oluşturanlar, TOEFL’ı almaya çalışmadan önce öğrencilerin en az 11.sınıfta (veya 17 yaşında) olmalarını önerir. Test, bazı zor pasajları okumanızı ve bazı üst düzey kelime dağarcığına aşina olmanızı gerektirir ve çoğu öğrenci 11.sınıftan önce bu tür bir dil yapısı ile karşılaşmaz.

Her kolej veya üniversite, gelen uluslararası öğrencilerin TOEFL almasını gerektirmez.

Genellikle TOEFL aşağıdaki durumlar için istenebilir:

• Eğer İngilizce ana diliniz değilse
• Eğer ana eğitim diliniz en az beş yıldır İngilizce değilse

Bazı okullar, eğer aşağıdaki şartlarınız varsa, TOEFL testine girmenizi istemeyebilir :

• ACT veya SAT’IN İngilizce, okuma ve yazma bölümlerinde belirli bir yüzdelik puan aldıysanız
• Son iki yılda bir TOEFL testine girdiyseniz
• İngilizce konuşulan bir ülkeden diploma veya derece aldıysanız

 Neden TOEFL’ı Almalısınız ?

Akademik dil genellikle yoğun ve resmidir, bu nedenle uzun yıllar İngilizce öğrenmiş kişiler bile İngiliz akademik ortamında mücadele edebilir.

Bir üniversite sizi bir akademik programa kabul etmeden önce, kabul kurulu İngilizce temelli bir programın kurs yükünü kaldırabileceğinizi bilmek ister: TOEFL puanınızı İngilizce becerileriniz için standart bir ölçü olarak kullanırlar.

Birincil dilin İngilizce olduğu bir ülkedeki okullara başvuran uluslararası bir öğrenciyseniz, büyük olasılıkla başvurunuzun bir parçası olarak TOEFL sınavına girmeniz gerekecektir. Pek çok okul diğer İngilizce sınavlarından alınan puanları da kabul etmektedir, ancak TOEFL şu anda en popüler İngilizce değerlendirme sınavıdır.

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil 130 ülkede 9.000 üniversite TOEFL puanlarını kabul etmektedir. Dünyanın en iyi 100 üniversitesindeki tüm okullar TOEFL’i kabul eder.

Bir İngilizce dil üniversitesine gitmekle ilgileniyorsanız, seçtiğiniz okulun TOEFL puanlarını gerektirmesi veya kabul etmesi muhtemeldir.

TOEFL IBT Sınav Yapısı

Bölüm Zaman Sorular Maks. Puan
Okuma 54-72 dk 30-40 30
Dinleme 41-57 dk 28–39 30
Ara 10 dk
Konuşma 17 dakika 4 30
Yazma 50 dakika 2 30
Toplam 172-206 dk 64-85 120

TOEFL Reading

TOEFL Reading bölümü, akademik disiplinlerdeki İngilizce metinlerin temel fikrini anlama yeteneğinizi ölçer.

TOEFL Reading bölümünde, her biri 7 paragraf ve yaklaşık 700 kelimeden oluşan üç veya dört metin okumanız gerekir.

TOEFL Reading metinleri esas olarak akademiktir: derslerden, üniversite ders kitaplarından ve makalelerden alıntılar. Görevleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, metinlerdeki nedensel ilişkileri vurgulama, retorik işlevleri anlama ve fikirleri karşılaştırma ve karşılaştırma becerisi göstermeniz gerekir. Ana fikirler, ayrıntılar, olası çıkarımlar ile sözlü ve retorik sorularla ilgili soruları cevaplayabilmelisiniz.

TOEFL Listening

TOEFL Dinleme gerçekleştirmeniz için size 60-90 dakika verilir. Bölümün (34-51) görevleri, genel konulardaki dersler ve diyaloglar aracılığıyla İngilizce konuşmadaki sözlü becerilerinizi kavrayışınızı değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Görevler, genel konular üzerine iki diyalog, iki ders ve öğrencinin yorumlarıyla iki ders içerir. TOEFL Dinleme görevlerinde, sorunun konusunu veya amacını belirlemeniz gerekir. Dinleme sırasında not alabilirsiniz.

TOEFL Speaking

TOEFL Speaking bölümü, belirli bir konu hakkındaki düşüncelerinizi İngilizce olarak ifade etme becerinizi test eder. Bölümün 20 dakikası boyunca, hem basit hem de entegre olan altı soruyu yanıtlamanız gerekir.
TOEFL Speaking, fikirlerinizi açıkça ifade etme becerinizi değerlendirir. Entegre görevlerde, metinden kısa bir bölüm okumalı ve kaydı dinlemelisiniz ve ardından bu bilgileri bağlamanız ve soruya kapsamlı bir cevap vermeniz gerekir.

TOEFL Writing

Bu bölüm iki görevden oluşur: istenilen görev ile ilgili ilişkilendirilmiş yazma ve bağımsız yazma görevleri.

İlk görevde küçük bir metin okumalı ve aynı konuyla ilgili bir dersi dinlemelisiniz. Kayıtta sunulan bilgiler, metinde bahsedilen bilgileri tamamlayabilir, açıklayabilir veya çürütebilir. Metni okurken ve kaydı dinlerken not almanıza izin verilir. Miktarı 200-220 kelime olan metni okumak için sadece üç dakikanız var. Bundan sonra, metin ve sesten elde edilen bilgileri kullanarak bir makale yazmak için 20 dakikanız var. Makalenin sınırlı miktarı 150-225 kelimedir.

İkinci görev, kanıt kanunlarına göre bir makale yazmaktır: sadece ilgili gerçekleri ortaya koymak veya bu konudaki fikrinizi ifade etmek değil, aynı zamanda durumunuzu açıklamak, örnekler vermek, bazı ünlü alıntıları kullanmak vb. Sonunda bilgiyi genellemeniz ve sonuçlara varmanız gerekir.

Denemeyi yazdıktan sonra çalışmayı kontrol etmenin yaklaşık 5 dakika olması için bir zaman ayarlanması arzu edilir. Daha sonra hazırlanan metni okuyup dilbilgisi ve üslup hatalarını düzeltebileceksiniz. Makalenin kalitesini artıracaktır

TOEFL sınavını geçmek zor mu?

TOEFL kolay bir sınav değil ama tabii ki yüksek puanla geçmek mümkün. Ana faktör hazırlıktır. Çoğu, başvuranın hedeflerine ve üniversiteye kabul için geçme puanına bağlıdır. Sertifikasyon merkezi kimseyi başarısızlığa uğratmaya çalışmaz. Örneğin Konuşma bölümünde telaffuz yumuşak bir şekilde değerlendirilir. Sınav görevlileri, İngilizce’nin sınava girenlerin ana dili olmadığını anlarlar. Bunun yerine, ifadelerin mantıksal tutarlılığı çok daha önemlidir. Birkaç gramer hatasıyla bile Konuşma bölümünden mükemmel bir not alabilirsiniz. Okuma bölümünde yapılan hatalar, oldukça basit soruların (belirli tarihler, isimler veya sayılar olmadan) sorulduğu Dinleme bölümü ile telafi edilebilir.

Akademik Sınavlarda Eğitimler Nasıl Gerçekleşiyor ?

[accordions id=”3650″]

İlginizi çekebilecek diğer eğitimlerimiz

Popüler

IELTS Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler
young woman, young, student-3718522.jpg

SAT Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Popüler

ACT Sınavı Nedir ?

IELTS Sınavı ile ilgili genel bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz

Shopping Cart
Scroll to Top