Dinleme yönü, IELTS Dinleme sınavında ele alınması gereken başka bir yöndür . Bu zor ve kritik bir yön olabilir, ancak gözlem ve iyi dinleme güçleri geliştirilirse, yorumlaması ve puanlaması kolaydır. Kayıt sadece bir kez yapılır. Bu nedenle, onu doğru bir şekilde anlamak, hatırlamak ve yeniden üretmek, aday için çok büyük bir görevdir. Adayların yaptığı bazı yaygın hatalar şunlardır:

  1. Sese Daha Az Konsantrasyon: İnsanlar olarak bizler, önceden tasarlanmış bir düşünceye sahibiz. Çoğu insan dinlemede kötüdür. IELTS sınav adaylarının yaptığı en büyük hata, video klibi, içinde verilen tüm bilgileri özümsemeksizin gelişigüzel dinlemeleridir. Sorunlu durum, doğru cevabı hatırlayamadıklarında ortaya çıkar. En önemli şey, adayın talimatları doğru bir şekilde okuması, ardından verilen konuyla ilgili fikirler araması ve son olarak konunun bağlamını ve ardından konumu dikkatlice dinlemesi gerektiğidir. Mümkünse ve IELTS adayının zekasına bağlı olarak, tüm soruları önceden okuyun ve video klibi dinledikten sonra cevapları hatırlayın.

  1. Tahminden Kaçının: Çok sayıda alıştırma seansı yaptıktan sonra, testte verilecek ses klibinin türünü tahmin etmeye çalışın. Ayrıca, sorulacak soru ‘türüne’ karşı tetikte olun. Soru kağıdının size verilen transkriptinden, sorulacak olası soruları oluşturacak ifadelerin altını çizin. Anahtar kelimeleri ve diğer ifadeleri dikkatlice dinleyin. Bu, soruların niteliğini belirlemenize yardımcı olabilir.

  1. Konsantrasyon Bloğu: Tüm sorularınızı transkriptte aynı sırayla yanıtlamayın. Öncelikle iyi bildiğiniz soruları cevaplayın, ardından daha az bilinenlere geçin. Tüm soruları cevaplamaya çalışın, ancak bunları doğru yapın. Sadece bir soruya dayanmayın.

  1. Dikkat Dağıtıcılara Karşı Kendinizi Koruyun: IELTS Sınavcıları, adayların kafasını karıştırmak için çeldirici sorular kullanır. Küçük ayrıntılara daha fazla dikkat edin. Örneğin, bir video klipte konuşmacı yanlış bir şey söyleyecek ve sonra kendini düzeltecektir. Çoktan Seçmeli Sorular ayrıca, yalnızca bir doğru cevap seçmeniz gereken dört kafa karıştırıcı seçeneğe sahiptir.

  1. Yazım Hataları ve Dilbilgisi Hataları: Yanlış yazım, not kaybına neden olur. Özellikle ülke ve yer adlarının doğru yazılması gerekir. Bazı durumlarda, kişilerin adlarının da doğru yazılışına sahip olması gerekir. Anlamlı cümleler kurmak için Doğru İşlevsel Dilbilgisi kullanılmalıdır.

  1. Cevaplanmamış Sorular: IELTS Dinleme sınavı, yanlış cevaplar için puan düşürmez. Ancak cevap bırakmamaya çalışın çünkü cevaplanmamış bir soru varsa, o zaman IELTS adayı cevabı yanlış yere yazabilir.

  1. Aynı Anda Yazma ve Dinleme: Ses klibi yalnızca bir kez oynatıldığından, önemli noktaları aynı anda kağıda yazmaktan kaçının. Bu, dikkati çalınan ana sesten uzaklaştırır. Ses klibi oynatıldıktan sonra, yanıtları bellekten yanıt komut dosyasına yazmak için verilen fazladan 10 dakikayı kullanın.

Leave a Comment